Заходи вшанування воїнів-афганці Загірцівської ЗОШ І-ІІ ступенів

Їх долі обпалені війною…

          Афганістан… Звичайна країна далеко від нас, десь там – на Сході. Хтось, можливо, не орієнтуючись по карті, не знає, де вона знаходиться. Але для вонїнів-афганців – це місце болю, зламаної і обпеченої долі; для матерів, які чекали своїх синів, – це безсонні ночі, це ріки сліз, це сотні раз перечитані і вивчені напам’ять солдацькі листи.

Справді, афганська неоголошена війна пронеслася смерчем над просторами нашої держави. Вона тягнулася довгих десять років. Через чиїсь безглузді амбіції зламано долі 700 тисяч родинам. І серед них 30% українців. Допомога «братньому народу» обійшлася нам дорогою ціною: тисячі загиблих і поранених. Слова «чорний тюльпан», «вантаж 200» увійшли у нашу мову саме з тих далеких часів. Нині, коли воєнні дії йдуть на сході нашої країни, афганська війна починає стиратися в народній пам’яті. Але ми маємо пам’ятати подвиг наших юних солдат-строковиків.  І хочеться сказати всім, щоб там ви сьогодні не говорили про цей жахливий прорахунок колишніх господарів «Кремля», наші солдати, ці вісімнадцятирічні та дев’ятнадцятирічні хлопці, проявили свій героїзм, свою мужність, вчинили так, як велить обовязок, як підказувала совість, а значить – правильно, тому що іншого шляху в них не було.

         Не оминула ця страшна війна і села Загірці та Михайлівка Лановецького району. З наших сіл відслужили в Афганістані шість хлопців: Сосна Володимир, Гайковий Юрій, Семенишин Микола, Терещук Іван, Васюрина Василь, Найсик Віталій, який на жаль не повернувся додому живим, а залишився у Вічності Героєм.

        19 лютого у Загірцівській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів відбулася лінійка-реквієм «Їх долі обпалені війною», присвячена Дню вшанування учасників бойових дій на тереторіях інших держав та 29 роковинам виводу радянських військ з Афганістану. На початку заходу з вступним словом до присутніх звернувся директор школи Серафим Олексій Михайлович. На святі, крім учнів, їхніх батьків та працівників школи були присутні начальник відділу освіти, культури, охорони здоров’я та соціальної політики Лановецької міської ради Ходанович Оксана Іванівна, воїни-афганці сіл Загірці та Михайлівка, їх матері, дружини та діти, голова організації воїнів–афганців Лановецького району Довгалюк Олег Васильович та воїн-афганець Сидоренко Віктор Миколайович, виконуючий обов’язки старости сіл Загірці та Михайлівка Матевощук Андрій Сергійович. Учасники свята учні 7 та 9 класів  підготували змістовний виступ (керівники Найсик Юлія Іванівна та Соловйова Людмила Федорівна). Долучилися також до вшанування героїв бібліотекарі сіл Загірці та Михайлівка Лавренюк Світлана Кузмівна та Басюк Феофанія Петрівна, директор будинку культури с.Загірці Бачинська Марія Самсонівна. Пісні «Афганістан», «Кленова балада» (ансамбль дівчат 7 та 9 класів), «Я тебе ненавиджу війна» (соліст Маглюк Ярослав, учень 7 класу), вірші, розповіді звучали з уст дітей надзвичайно щиро і проникливо. Сльози на очах у присутніх з’явилися, коли зазвучали листи Найсика Віталія до батьків: «Добрий день мої рідні тато і мама…Пишу Вам ще раз, я служу в Монголії  (не можна було писати,що служить в Афгані – авт.)…», «Ви питаєте чи є хлопці з України, є тут їх багато, з Тернопільщини нас троє… Дякую, що пишите про Олега (син, який народився,коли Віталій  вже служив – авт.)». В одному з останніх листів юнак пише: «Мені залишилося менше 10 місяців, а поки дійде лист додому, то буде девять…» (14.12.1986 р). Загинув Віталій Найсик 01 січня 1987 року:

Плачуть місяць і зорі у небі нічнім,

А вдома край вікна гіркі сльози втирає.

Впав за що, за кого на афганській війні

Чоловік молодий?- Один Бог лише знає…

                                                 Володимир Погорецький

Полеглих було вшановано хвилиною мовчання.

       Спогадами з учнями поділився голова організації воїнів–афганців Лановецького району Довгалюк Олег Васильович. Як історик згадала події Афганської війни і начальник відділу освіти, культури, охорони здоров’я та соціальної політики Лановецької міської ради Ходанович Оксана Іванівна. А також Оксана Іванівна побажала всім здоров’я, добробуту та мирного неба і щоб швидше закінчилася війна на сході нашої держави та ми ніколи не чули слова « війна».  До слова був запрошений  такожвиконуючий обов’язки старости сіл Загірці та Михайлівка Матевощук Андрій Сергійович, який подарував всім учасникам бойових дій пам’ятні подарунки та побажав жити ще довго та щасливо.

        В рамках проекту «Знай наших!» учні 9 класу разом з класним керівником Найсик Юлією Іванівною зібрали, узагальнили матеріали про воїнів-афганців та презентували  пам’ятний стенд  «Час і досі не загоїв рану – цей одвічний біль Афганістану…». Він став подарунком школі та всім, хто пережив це страхіття. Експозиція є першою складовою великого проекту «Ми вам гордимося, наші земляки!».

       Урочистою  ходою від школи учні, вчителі та гості  пройшли до кладовища і поклали квіти до могил Найсика Віталія та Семенишиного Миколи ( помер, вже повернувшись з Афганістану 13 червня 1998 року )

        Тож бережімо один одного та мир навколо і в душі. І нехай не плачуть матері, не чекають дружини, тішаться своїми батьками діти. Хай буде мир!.

 

Заступник директора

з навчально-виховної роботи

  Загірцівської ЗОШ І-ІІ ступенів

 Рейтор Н.О.