Обласний семінар-практикум «ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ СУЧАСНОГО ВЧИТЕЛЯ ГЕОГРАФІЇ ЗАСОБАМИ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ»

18 грудня 2018 р. у переддень Святого Миколая у НВК «Мишковицька ЗОШ І-ІІІ ступенів ‑ ДНЗ» відбувся обласний семінар-практикум для методистів на тему «Шляхи формування компетентностей сучасного вчителя географії засобами інформаційно-комунікаційних технологій» (з досвіду роботи методичних установ та педагогічних працівників закладів освіти Тернопільського РМК, Великогаївської та Байковецької ОТГ).

Директор опорного закладу НВК «Мишковицька ЗОШ І-ІІІ ступенів – ДНЗ» А. І. Чернець, ознайомив учасників семінару з особливостями роботи закладу, наголосив, що вчителі даного закладу активно використовують сучасні інформаційно-комунікаційні технології, для цього створено всі умови: працюють два нових комп’ютерних класи, у класах є інтерактивна дошка або плазмовий SMART-телевізор, придбано ноутбуки та планшети, в усіх кабінетах працює WI-FI.

Про інноваційні форми науково-методичної роботи з педагогічними працівниками розповіла Г. І. Кубелко, завідувач Тернопільським районним методичним кабінетом. Вона зазначила, що саме володіння педагогами інформаційно-комунікаційними технологіями надає можливості в організації сучасного освітнього процесу згідно з вимогами XXI століття та розвитку у дітей навичок, необхідних для успішної життєдіяльності у XXI столітті. Освіта упродовж усього життя є не тільки реальним, але й необхідним явищем. Отож перед освітою стоїть складне завдання: підготувати фахівця, який володіє не тільки певним багажем знань, але й здатного до постійного самовдосконалення, самоосвіти та адаптації до нових вимог.

Л. Я. Криховець-Хом’як, методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів Тернопільського ОКІППО, зосередила увагу слухачів на темі «Цифрова культура педагога в умовах Нової української школи».

Про сучасні підходи до формування ІКТ-компетентності вчителя географії розповіла методист Тернопільського РМК Німко Н. М. Вона зазначила, що діяльність Тернопільського РМК спрямована на проведення системних заходів, спрямованих на формування інформаційної компетентності педагога та впровадження ІКТ з метою підвищення ефективності та якості навчального процесу і його результатів на всіх рівнях освіти. Зокрема, вчителі у дистанційній формі ознайомилися із новою технологією проведення веб-квестів, яку вміло застосовують на практиці. Ефективними для вчителів географії стали також дистанційні тренінги «Інтернет-сервіси в роботі вчителя» та «Використання сервісів Веб 2.0 у проектній діяльності».

Про основні аспекти впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у роботі методичного кабінету, зазначила також у виступі завідувач методичним кабінетом відділу освіти Великогаївської ОТГ Тетяна Лазута.

Завідувач методичним кабінетом відділу освіти Байковецької сільської ради Н. М. Загнибіда зупинилася на роботі із формування ІКТ-компетентностей учителів освітньої галузі «Природознавство» у закладах освіти громади та продемонструвала результати роботи міжшкільного методичного об’єднання.

Вчителі географії Тернопільського району, Великогаївської та Байковецької ОТГ представили свій досвід використання ІКТ у роботі з учнями на уроках географії та позакласній роботі. Про формування ключових компетентностей учнів на уроках географії засобами ІКТ розповіла О. М Вовчанська, вчитель географії НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів-ДНЗ с. Козівка» Великогаївської ОТГ. Із прикладами використання хмарних технологій та сервісів Веб 2.0 в своїй практичній діяльності присутніх ознайомив Ф. Г Ворожбит, вчитель географії Великоберезовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів Тернопільського району. Як можна використати сучасні онлайн-інструменти (зокрема, QR-коди) для перевірки та оцінювання знань а поділилася І. В. Стодола, вчитель географії і економіки Великоберезовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів Тернопільського району. Із технологією «перевернутого» навчання у 7-8 класах та використання власного блогу як площадки для такої форми роботи поділилася О. Д. Твердохліб, заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель географії НВК «Довжанківська ЗОШ І-ІІІ ступенів-ДНЗ» Тернопільського району. Застосування онлайн-сервісів у роботі над проектами продемонструвала М. А. Скалько, вчитель географії Почапинської ЗОШ І-ІІІ ступенів на прикладі спільного проекту вчителів географії Тернопільського району, матеріали якого є на блозі «Книга мандрів». Про досвід участі у міжнародних проектах розповіла завідувач лабораторією, методист Тернопільського ОКІППО Д. С. Яценко, за сумісництвом вчитель географії Байковецької ЗОШ І-ІІ ступенів.  

Психологічно-розвантажувальні вправи для учасників семінару провела методист Тернопільського РМК Хотенчан. Н. М. Не обійшлося на семінарі і без роботи за комп’ютером. Вчитель інформатики НВК «Мишковицька ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» О. Б. Ланковська провела практикум зі створення та розкодування QR-кодів, методист Н. М Німко показала, як створювати спільно з учнями карту, використовуючи Google-інструменти. Після короткого навчання учасники семінару, здійснили кругосвітню подорож Магеллана за допомогою Google Maps.

Під час проведення круглого столу, учасники семінару зробили висновок, що формування ІКТ-компетентності сприяє всебічному розвитку вчителів-предметників, їх самовдосконаленню, що забезпечує підвищення якості освіти загалом. Усі учасники також побажали один одному щедрих подарунків від Святого Миколая та привітали із прийдешнім Новим роком.

ВІРТУАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ КАБІНЕТИ
Нова українська школа
ЗНО
Виховна робота: Сайт, Facebook
Інформаційно-комунікаційні технології
Інклюзивне навчання
Навчально-методичний центр психологічної служби і соціальної роботи
Еколого-природниче спрямування
Новини МОН України

Корисні ресурси
Офіційне інтернет-представництва Президента України
Верховна Рада України
Комітет з питань науки і освіти ВРУ
Урядовий Портал
Міністерство освіти і науки України
Тернопільська обласна рада
Тернопільська обласна державна адміністрація
Управління освіти і науки ТОДА
Інститут модернізації змісту освіти
Український інститут національної пам'яті
Український центр оцінювання якості освіти
Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти