Обласний семінар-практикум «ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ СУЧАСНОГО ВЧИТЕЛЯ ГЕОГРАФІЇ ЗАСОБАМИ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ»

18 грудня 2018 р. у переддень Святого Миколая у НВК «Мишковицька ЗОШ І-ІІІ ступенів ‑ ДНЗ» відбувся обласний семінар-практикум для методистів на тему «Шляхи формування компетентностей сучасного вчителя географії засобами інформаційно-комунікаційних технологій» (з досвіду роботи методичних установ та педагогічних працівників закладів освіти Тернопільського РМК, Великогаївської та Байковецької ОТГ).

Директор опорного закладу НВК «Мишковицька ЗОШ І-ІІІ ступенів – ДНЗ» А. І. Чернець, ознайомив учасників семінару з особливостями роботи закладу, наголосив, що вчителі даного закладу активно використовують сучасні інформаційно-комунікаційні технології, для цього створено всі умови: працюють два нових комп’ютерних класи, у класах є інтерактивна дошка або плазмовий SMART-телевізор, придбано ноутбуки та планшети, в усіх кабінетах працює WI-FI.

Про інноваційні форми науково-методичної роботи з педагогічними працівниками розповіла Г. І. Кубелко, завідувач Тернопільським районним методичним кабінетом. Вона зазначила, що саме володіння педагогами інформаційно-комунікаційними технологіями надає можливості в організації сучасного освітнього процесу згідно з вимогами XXI століття та розвитку у дітей навичок, необхідних для успішної життєдіяльності у XXI столітті. Освіта упродовж усього життя є не тільки реальним, але й необхідним явищем. Отож перед освітою стоїть складне завдання: підготувати фахівця, який володіє не тільки певним багажем знань, але й здатного до постійного самовдосконалення, самоосвіти та адаптації до нових вимог.

Л. Я. Криховець-Хом’як, методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів Тернопільського ОКІППО, зосередила увагу слухачів на темі «Цифрова культура педагога в умовах Нової української школи».

Про сучасні підходи до формування ІКТ-компетентності вчителя географії розповіла методист Тернопільського РМК Німко Н. М. Вона зазначила, що діяльність Тернопільського РМК спрямована на проведення системних заходів, спрямованих на формування інформаційної компетентності педагога та впровадження ІКТ з метою підвищення ефективності та якості навчального процесу і його результатів на всіх рівнях освіти. Зокрема, вчителі у дистанційній формі ознайомилися із новою технологією проведення веб-квестів, яку вміло застосовують на практиці. Ефективними для вчителів географії стали також дистанційні тренінги «Інтернет-сервіси в роботі вчителя» та «Використання сервісів Веб 2.0 у проектній діяльності».

Про основні аспекти впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у роботі методичного кабінету, зазначила також у виступі завідувач методичним кабінетом відділу освіти Великогаївської ОТГ Тетяна Лазута.

Завідувач методичним кабінетом відділу освіти Байковецької сільської ради Н. М. Загнибіда зупинилася на роботі із формування ІКТ-компетентностей учителів освітньої галузі «Природознавство» у закладах освіти громади та продемонструвала результати роботи міжшкільного методичного об’єднання.

Вчителі географії Тернопільського району, Великогаївської та Байковецької ОТГ представили свій досвід використання ІКТ у роботі з учнями на уроках географії та позакласній роботі. Про формування ключових компетентностей учнів на уроках географії засобами ІКТ розповіла О. М Вовчанська, вчитель географії НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів-ДНЗ с. Козівка» Великогаївської ОТГ. Із прикладами використання хмарних технологій та сервісів Веб 2.0 в своїй практичній діяльності присутніх ознайомив Ф. Г Ворожбит, вчитель географії Великоберезовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів Тернопільського району. Як можна використати сучасні онлайн-інструменти (зокрема, QR-коди) для перевірки та оцінювання знань а поділилася І. В. Стодола, вчитель географії і економіки Великоберезовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів Тернопільського району. Із технологією «перевернутого» навчання у 7-8 класах та використання власного блогу як площадки для такої форми роботи поділилася О. Д. Твердохліб, заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель географії НВК «Довжанківська ЗОШ І-ІІІ ступенів-ДНЗ» Тернопільського району. Застосування онлайн-сервісів у роботі над проектами продемонструвала М. А. Скалько, вчитель географії Почапинської ЗОШ І-ІІІ ступенів на прикладі спільного проекту вчителів географії Тернопільського району, матеріали якого є на блозі «Книга мандрів». Про досвід участі у міжнародних проектах розповіла завідувач лабораторією, методист Тернопільського ОКІППО Д. С. Яценко, за сумісництвом вчитель географії Байковецької ЗОШ І-ІІ ступенів.  

Психологічно-розвантажувальні вправи для учасників семінару провела методист Тернопільського РМК Хотенчан. Н. М. Не обійшлося на семінарі і без роботи за комп’ютером. Вчитель інформатики НВК «Мишковицька ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» О. Б. Ланковська провела практикум зі створення та розкодування QR-кодів, методист Н. М Німко показала, як створювати спільно з учнями карту, використовуючи Google-інструменти. Після короткого навчання учасники семінару, здійснили кругосвітню подорож Магеллана за допомогою Google Maps.

Під час проведення круглого столу, учасники семінару зробили висновок, що формування ІКТ-компетентності сприяє всебічному розвитку вчителів-предметників, їх самовдосконаленню, що забезпечує підвищення якості освіти загалом. Усі учасники також побажали один одному щедрих подарунків від Святого Миколая та привітали із прийдешнім Новим роком.