Обласний семінар-тренінг «Упровадження практичних навичків дослідження пам’яток природи у сучасних освітніх закладах як один із напрямів реалізації концепції НУШ»

З ініціативи методистів лабораторії науково-дослідного та навчально-методичного забезпечення дисциплін еколого-природничого спрямування ТОКІППО на базі Тернопільського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – економічний ліцей № 9» ім. Іванни Блажкевич 22 травня 2019 року був  проведений обласний семінар-тренінг «Упровадження практичних навичків дослідження пам’яток природи  у сучасних освітніх  закладах  як один із напрямів реалізації концепції НУШ» для вчителів біології та географії.

Захід відбувся з метою ознайомлення педагогів з актуальними проблеми науково-дослідницької роботи щодо пам’яток природи; розвитку практичних  навичків із визначення цінностей природних комплексів,  удосконалення вміння користуватися сервісом Google Maps для позначення ціннісних природних об`єктів; розроблення алгоритму створення творчого, дослідницького навчального середовища у закладах освіти.

    Ігор Вітенко, заступник директора з науково-методичної роботи та міжнародного співробітництва ТОКІППО, кандидат географічних наук, розкрив особливості реалізації концепції екологічної безпеки у сучасній українській школі, наголосив на  важливості формування екологічної компетентності як об’єднуючої змістової лінії, яка складається з навчально-дослідницької, правоохоронної та навчально-просвітницької діяльностей.

Про мережу природоохоронних територій України розповів заступник начальника управління – начальник відділу розвитку екомережі, природних ресурсів, екомоніторингу і зв’язків з громадськістю Управління екології і природних ресурсів Тернопільської ОДА Ігор П’ятківський, проаналізувавши відсоток заповідності адміністративно-територіальних одиниць Тернопільської області. Зазначив, що найвищий відсотковий показник у Заліщицькому, Гусятинському районах,  місті Кременці,  найнижчий – у м. Чорткові, Козівському районі, Тернопільському районі.

Монографічне видання «Унікальні перлини Тернопільської області» за співавторством В. М. Черняка, Г. Б. Синиці, І. О. П’ятківського представив доктор біологічних наук, професор,  завідувач кафедри змісту і методик навчальних предметів ТОКІППО Володимир Черняк.

На жаль, сьогодні відбувається масове безконтрольне знищення лісових насаджень, багато з яких входять до природно-заповідного фонду України. Проте у межах населених пунктів можна знайти необліковані старі дерева, які не потребують інвентаризації, але підлягають охороні.

Ірина  Леньків, головний спеціаліст відділу екомережі, природних ресурсів екомоніторингу і зв’язків з громадськістю Управління екології і природних ресурсів Тернопільської ОДА, розповіла усім присутнім як правильно визначити вік дерева, розкрила методи та шляхи надання віковому дереву статусу природоохоронного.

Учителі відвідали Ландшафтний парк Загребелля «Парк Здоров’я». Об`єднавшись у групи, педагоги мали змогу самостійно дослідити визначене для них дерево, визначити його вік, географічні координати, висоту над рівнем моря та правильно описати об’єкт.

Наступним етапом тренінгу було створення інтерактивної карти у сервісі Google «Мої карти». Учителі творчо працювали під професійним керівництвом Олесі Олексюк, викладачем, доцентом кафедри змісту і методик навчальних предметів, кандидатом педагогічних наук ТОКІППО.

На завершення зустрічі учасникам вручили сертифікати.

Освітяни обмінялися думками, підвели підсумки, визначили стратегію створення проекту  «Мережа вікових дерев Тернопільщини», який  передбачатиме дослідження вікових дерев у регіоні, громаді, селі чи місті.