МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВІДЗНАЧЕННЯ 22 СІЧНЯ 2020 РОКУ ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

Сто один  рік  тому – 22 січня 1919 року сталася одна із найбільших подій у тисячолітній історії України. На Софійському майдані відбулося проголошення  Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки – об’єднання в єдину державу. З того дня і навіки незалежність України означає її самостійність і соборність. Підтвердженням прагнень до соборної і суверенної держави був велелюдний Софійський майдан. Багатотисячна громада вітала проголошення Акту Злуки. Військовий парад, синьо-жовті знамена, урочиста атмосфера,особливий,  піднесений настрій та освячення дійства Службою Божою у Святій Софії – то було справжнє національне свято. Так вершилася історія.

Текст IV Універсалу, датований 22 (9) січня 1918 року, ухвалили  вночі 24 (11) січня 1918 року на засіданні Малої Ради. Документ містив чотири головні напрями: проголошення самостійності Української Народної Республіки; доручення Раді Народних Міністрів укласти мир з Центральними державами; оповіщення оборонної війни з більшовицькою Росією; декларування основ внутрішнього соціально-економічного будівництва й окреслення заходів для припинення війни з Центральними державами.

Проголошенню IV Універсалу передував виступ голови Української Центральної Ради Михайла Грушевського. Голосували за документ поіменно: «за»–  39, «проти»  – 4, «утрималось» – 6 осіб.Уперше в XX столітті Україна проголошувалася незалежною суверенною державою.

Революційні події у  Наддніпрянській Україні, проголошення української державності сприяли піднесенню національного руху в підавстрійській Галичині. 1 листопада 1918 року утворилася Західноукраїнська Народна Республіка. Її лідери ініціювали переговори про об’єднання Наддніпрянської України з Наддністрянською. Їх наслідком стало підписання 1 грудня 1918 року у Фастові «передвступного» договору  між УНР і ЗУНР про злуку обох республік в одну велику державу. 3 січня 1919 року Українська національна рада ЗУНР у Станіславові (нині – Івано-Франківськ) ратифікувала цей договір і прийняла ухвалу про наступне об’єднання двох частин України в одну державу.

22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

Під час радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці «контрреволюційні свята» стерли із суспільної свідомості. Однак пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську Державу зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Європи й Америки.

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні в м. Хусті. Це була найбільша,  за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини, демонстрація українців, у якій взяли участь понад 30 тис. осіб, що з’їхались до столиці Карпатської України.

У 71-у річницю Акту злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала одним зі свідчень того, що українці подолали страх перед комуністичним режимом і готові протистояти політиці комуністичної партії.

Сьогодні ідея соборності є надзвичайно актуальною. Як свідчать події останніх років, вона ще не стала безумовною мотивацією для частини нашого населення. У цьому контексті надзвичайно важливим є максимальне використання всіх чинників, важелів та механізмів консолідації народу.

Ключовим лейтмотивом під час заходів щодо відзначення в закладах освіти області Дня Соборності повинна виступати лінія зіставлення двох великих подій: Визвольні змагання 1917-1921 рр. і Революція Гідності та подальші події. Варто надати учням таку інформацію: «Під час подій Революції Гідності День соборності України став чорним або ж кривавим. 22 січня 2014 року під час сутичок на Майдані у Києві були убиті Герої Небесної сотні Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Також впродовж доби 22 січня 2014 року був замордований невідомими викрадачами львів’янин Юрій Вербицький та зазнав смертельного поранення мешканець Турки Роман Сеник. У листопаді 2014 року українці Юрій Вербицький, Сергій Нігоян та Роман Сеник — посмертно нагороджені званням Героя України, а громадянин Білорусі, Михайло Жизневський — відзначений Орденом Героїв Небесної Сотні».

З метою відзначення Дня Соборності України у закладах освіти області рекомендуємо провести:

тематичні конференції, «круглі столи», шкільні радіопередачі,   години сплкування «День Соборності України – символ національного єднання українського народу», «Соборна незалежна Україна», «Ланцюг історії не перерветься», «Великий день єднання», диспут «Чи є соборність актуальною проблемою сучасної України»;

 • екскурсії до краєзнавчих музеїв, де є матеріали про національно-визвольні змагання початку ХХ століття в Україні;
 • зустрічі з дослідниками історії України початку ХХ століття;
 • тематичні літературні читання у гуртках художнього слова, літературних та театральних студіях.

організувати:

 • постійно діючі експозиції, виставки, що ілюструють визвольні змагання 1917-1921 рр.;
 • підготовку до відзначення ювілейних річниць від дня народження видатних діячів Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки;
 • диспути на теми: «Чому українському народові довгий час не вдавалося здійснити ідею «соборності»?», «Який мав вплив на подальшу долю українського державотворення акт злуки 22 січня 1919 року?»;
 • наукові дослідження учнів – членів МАУП.

Також рекомендуємо акцентувати увагу на військово-політичній і культурно-просвітницькій діяльності легіону Українських Січових Стрільців – збройної формації, яка сприяла об’єднанню українських земель в єдину державу; проблемі єдності української держави на різних етапах її розвитку, соборності як умови незалежності та суверенності.

Особливу увагу слід звернути на підготовку заходів з учнями старшої школи, рекомендуємо провести ряд заходів інтегративного, науково-практичного, аналітичного, узагальнюючого характеру, зокрема:

 • заходи просвітницького характеру із залученням науковців з даної проблематики, громадських і політичних діячів: семінари, круглі столи, лекції-презентації на тему першої незалежності та Соборності України. Наприклад, «Твоєю силою, волею, словом…», «Незалежність починається з тебе», «Без Соборності немає незалежності», «Разом з власної волі з 1919-го», «Українська революція та перша незалежність», «Злилися воєдино однині…».
 • ділові ігри, вікторини, диспути, брейн-ринги, обговорення, ток-шоу «Єднання заради Незалежності»;
 • відео-урок з подальшим обговоренням «Шлях до незалежності», «Разом з власної волі з 1919-го»;
 • екскурсії (в тому числі – віртуальні) до музеїв, місць пам’яті, пов’язаних із подіями Української революції, бібліотек; відвідання тематичних виставок;
 • конкурси наукових проектів, регіональних і краєзнавчих презентацій з історії української державності «У боротьбі за незалежність» (акцію започаткувати та розпочати її проведення до Дня Соборності, а завершити і підбити підсумки до Дня незалежності України).

Однією із форм ушанування цієї події закладах освіти може стати Урок Соборності «Єднання заради Незалежності». Водночас звертаємо увагу на те, що під час організації Уроку Соборності вчителям важливо враховувати вікові особливості учнів, технічне забезпечення класів тощо. Ці матеріали можуть бути використані також при вивченні тем з історії України 10 класу: «Україна в роки Першої світової війни. Початок Української революції», «Українська державність в 1917 – 1921 рр.»; 11 класу: «Україна в умовах незалежності (від 1991 року до сьогодення)».

 

Список рекомендованих джерел:

 1. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ 22 СІЧНЯ. Український інститут національної памяті: веб-сайт. URL: http://www.memory.gov.ua/methodicmaterial/metodichni-rekomendatsii-do-dnya-sobornosti-ukraini-22-sichnya (дата звернення 15.01.2020).
 2. Наказ Адміністрації Президента України від 12 січня 2018 року №43-01/28. URL: http://lypovec-osvita.gov.ua/upload/files/%D0%AE%D0%BB%D1%8F/312%2002-07.pdf (дата звернення 15.01.2020).
 3. Скорич Л. Акт злуки 22 січня: передумови і наслідки. Львівська політехніка. Історичні науки. С. 97–101.URL: http://vlp.com.ua/files/15_8.pdf (дата звернення 15.01.2020).