ДО ДНЯ ГЕРОЇВ КРУТ

29 січня Україна вшановує пам’ять Героїв битви під Крутами.

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

В середині січня 1918 р. петроградський Раднарком розгорнув повномасштабний військовий наступ проти Української Народної Республіки. Зайнявши Полтаву, на захід просувалися радянські загони під командуванням М. Муравйова, а з Гомеля наступав на Бахмач “революційний” відділ  Р. Берзіна.

Чинили опір агресору нечисленні війська Центральної Ради: окремі частини колишньої російської армії, що були українізовані, сформовані із добровольців підрозділи, серед яких курінь Січових стрільців, загони вільного козацтва, та сформований Симоном Петлюрою Гайдамацький Кіш Слобідської України. Саме добровольці і стали опорою Центральної Ради.

28 січня обидві радянські колони з’єдналися на вузловій залізничній станції Бахмач. Українські частини змушені були відступили до ст. Крути. На підкріплення українських частин було направлено Першу Українську юнацьку школу ім. Б. Хмельницького(400–450 курсантів та 20 старшин), перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільцівта ще десь до 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина. Переважна більшість студентів не мала достатньої військової підготовки, студенти були погано озброєні.

Загалом, за різними підрахунками, у Крутах 29 січня 1918 року перебувало від 420 до 520 українських воякiв і юнакiв та студентiв, якi мали на озброєнні до 16 кулеметів та одну гармату на залiзничнiй платформi.

Впродовж усього дня вони вели бій за станцію з більшовицькими військами  загальною чисельністю (за твердженням більшості джерел) понад 3000 осіб, в їх числі 400 балтійських матросів. Усі добре озброєні і з артилерією.

Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які знаходилися у резерві, під час відступу потрапили у полон. І наступного дня ці 27 героїв були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

За сучасними підрахунками втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих. Серед них  – 37–39 вбитих у бою та розстрiляних студентiв i гімназистів. Втрати бiльшовицьких вiйськ пiд Крутами були значними, сягали тільки вбитими 300 воякiв.

Затримавши ворога на чотири дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.

Бій під Крутами є однією із багатьох битв українського народу за незалежність. Втім, саме ця подія займає визначне місце в історії. Стриманий на декілька днів наступ більшовиків, дав основу нашій державності.  Самовідданість, сміливість та незламність нашого народу ми демонструємо і зараз! Небесна Сотня на Революції Гідності, бійці на війні, волонтери в тилу. Саме за цей волелюбний дух і незламність нас шанують у світі. Вічна пам’ять учасникам бою під Крутами! Повага до всіх сучасників, до тих, хто в наші часи має силу волі відстоювати інтереси держави і майбутнього!

Рекомендовані заходи

Рекомендуємо провести до Дня пам’яті Героїв Крут такі заходи:

 • Залучити педагогів та учнів до проведення 29 січня 2020 р., у день бою під Крутами, урочистостей, покладення квітів до пам’ятників і пам’ятних знаків, пов’язаних з подіями Української революції 1917-1921 рр.
 • Провести виховні години у формі бесід, відео-уроків з обговоренням, усних журналів (для учнів молодшої та середньої школи), вечорів-реквіємів, воєнно-історичних читань (для учнів старшої школи).
 • Відкрити експозиції та книжкові виставки у шкільних бібліотеках, музеях.
 • Організувати екскурсії, у тому числі, віртуальні до Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут», що знаходиться біля станції Крути (Чернігівська область, Борзнянський район, село Пам’ятне).

Важливу роль відграватимуть зустрічі з учасниками бойових дій, ветеранами, представниками Збройних Сил. Вони є прикладами мужності і героїзму, стійкості і витривалості народу. У процесі проведення таких заходів варто розповісти учням про сміливість та подвиги українських військових, мобілізованих та добровольців, проявлені у визволенні сходу Батьківщини.     Також доцільно організувати зустрічі з волонтерами, представниками громадських та благодійних організацій, які надають підтримку бійцям Збройних Сил, Національної Гвардії України, залученим до антитерористичної операції на Сході країни та громадянами, які приймають у себе біженців і вимушених переселенців.

Активній змістовній організації та проведенню уроків мужності сприятиме підготовка тематичних виставок, розміщення на сайтах закладів освіти  інформаційних ресурсів, присвячених подвигу юних героїв. До підготовки таких інфоресурсів рекомендуємо залучити представників учнівського самоврядування.

З учнями старшої школи рекомендуємо провести обговорення. Варто використовувати інтерактивні методи, залучати учнів до створення власних оригінальних проектів(презентації, відео, колажі, театральні вистави) про бій під Крутами, які в перспективі будуть представлені учням молодших і середніх класів. Можуть бути використані  такі теми для виховних годин:

 • «Загиблі під Крутами – найперша Небесна Сотня»;
 • «Століття боротьби за українську державність: хронологія подій»;
 • «Пам’яті героїв Крут: поезія і проза»;
 • «Я не підведу пам’ять загиблих в боротьбі за українську державність! Україна пам’ятає! Світ пам’ятає!».

Інформацію про проведення заходів рекомендуємо висвітлювати на сторінці Центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти https://www.facebook.com/groups/206780763071428/ та обласної учнівської асоціації «Авангард» https://www.facebook.com/groups/1503977903261578/.

 

Література

 1. Бій під Крутами: відомі й невідомі сторінки. Історична правда: веб-сайт. URL: https://www.istpravda.com.ua/research/52e92d0db9539/ (дата звернення 19.01.2020).
 2. Бойко О. Бій під Крутами: історія вивчення. Український історичний журнал.   № 2 (479).  С. 43–54.
 3. Мартос Борис. Правда про Крути. Визвольний здвиг України. — Наукове Товариство ім. Шевченка. Бібліотека Українознавства ч. 61. Нью-Йорк : англ. Computoprint Corporation, 1989. С. 116-119.
 4. МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ ДО ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ ТА ДНЯ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ. Український інститут національної пам’яті: веб-сайт. URL: http://www.memory.gov.ua/methodicmaterial/metodichni-materiali-ukrainskogo-institutu-natsionalnoi-pam-yati-do-dnya-sobornosti (дата звернення 19.01.2020).