ІІ секція Всеукраїнської науково-практичної конференції «Українська Хартія вільної людини – ціннісний базис для національної Концепції «Нова українська школа»

29 квітня 2020 року в режимі онлайн відбулася Всеукраїнська науково- практична конференція «УКРАЇНСЬКА ХАРТІЯ ВІЛЬНОЇ ЛЮДИНИ –ЦІННІСНИЙ  БАЗИС ДЛЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ  КОНЦЕПЦІЇ «НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА».

Незважаючи на незвичний формат, ТОКІППО вдалося ефективно організувати та провести цей захід.

Відповідно до програми конференції, робота заходу проводилася у формі пленарного засідання та 2-х секційних засідань. Після завершення пленарної частини учасники  перейшли до наступного етапу – проведення секційного блоку. Одна із секцій працювала за наступними напрямами:

– рефлексія базових цінностей у сучасній післядипломній освіті;

– історичні аспекти ціннісних параметрів української культури;

– християнські цінності: сучасний суспільний контекст.

У роботі секції взяли участь науковці, методисти, учителі, які представляли Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти, Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені Степана Гжицького, Комунальний навчальний заклад Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної  освіти педагогічних кадрів», Інститут педагогіки НАПН України, заклади ЗСО Тернопільської області.

Модераторами даної секції були методисти інституту Марія Мартинів (головний модератор), Зоряна Коротюк,Тетяна Сергуніна, Лілія Мудрик.

Під час секційного засідання було заслухано та обговорено 14 доповідей, які стосувалися різних аспектів та напрямків громадянського виховання.

Так, першою доповідачкою  стала методист, в. о. завідувача навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи ТОКІППО Зоряна Коротюк  з темою «Вплив сім’ї на формування успішної особистості». У своєму виступі п. Зоряна зазначила, що сім’я залишається тим основним аспектом і важелем у виховання успішної особистості. Про цінності академічної доброчесності та питання забезпечення  наголосив у своєму виступі Роман Брик, кандидат педагогічних наук, доцент, в. о. завідувача кафедри менеджменту і методології освіти ТОКІППО. Світлана Буняк, методист ТОКІППО,  розповіла про цінності Української Хартії вільної людини в контексті нової освітньої парадигми та провела порівняльний аналіз постулатів Української Хартії вільної людини із Концепцією НУШ. Марина Славінська, методист КНЗ КОР «КОІПОПК» м. Біла Церква Київської області, представила доповідь «Рефлекція базових цінностей у сучасній післядипломній освіті». «НУШ передбачає виховання, яке ґрунтується на цінностях. Головне, щоб всі учасники освітнього процесу самовдосконалювалися…», – зазначила п. Марина.

Свої вітання землякам передав  Олег Огірко, доктор філософії, доцент кафедри філософії та педагогіки Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені Степана Гжицького. У своєму виступі «Сучасний контекст християнських цінностей України» п.Олег звернув увагу на те, що християнські цінності є традиційними для нашого християнства, які вже багато років формують нашу духовну культуру. «Християнські цінності в контексті Української Хартії вільної людини: історичний аспект» представила Марія Мамус, провідний фахівець ТОКІППО. Пані Марія зазначила, що християнські цінності залишаються незмінними для усіх людей, адже цінність –це мудрість, яка прийшла нам від Бога. Методист, в. о. завідувача відділу організаційно-методичної та інформаційно-видавничої діяльності ТОКІППО, головний модератор Марія Мартинів звернулася до учасників секції з доповіддю «Виховання цінностей молоді крізь призму історичних творів (на прикладі «Поучення В.Мономаха»). «Ми не задумуємося звідки моральний закон у нас говорить. Аналізуючи твори, зокрема «Поучення В. Мономаха», можна простежити як людські цінності змінювалися протягом певного часу», –  відмітила доповідач.  Зоряна Борисюк та Лілія Мудрик, методисти ТОКІППО, зосередили увагу на духовних цінностях християнства в українській літературі. Зокрема  зазначили  те, що у вчителя на уроках літератури є найбільше можливостей розглянути ті питання, які стосуються духовності, адже це  включає в себе можливість на прикладі життєпису автора та дій головного героя показати якості особистості. Читаючи твори з використанням біблійних образів, мотивів, сюжетів, учень отримує велику естетичну насолоду, збагачує свою душу духовними цінностями, проходить процес духовного зростання.

Про виховання дітей у світлі Слова Божого наголосила у своїй доповіді  Тетяна Сергуніна, кандидат філологічних наук, доцент, методист ТОКІППО. Зокрема п. Тетяна розкрила тему на матеріалах Приповістей Соломона. Головна тема Приповістей – унікальність, незамінність «мудрості» в житті людини. Це поради, настанови, приписи, правила для людей різного віку, здебільшого для молодих, стосовно багатства та бідності, мудрості й невігластва, любові та зневаги до людей, ставлення до батьків, милосердя, вміння поводитись. Це мудрі сентенції, настанови, приповідки. «Християнські цінності, як джерело духовного та морального розвитку зростаючої особистості» представила методист ТОКІППО Світлана Ярмолицька. На думку п. Світлани,  жодні зміни у суспільстві не будуть мати успіху, якщо не будуть відповідати традиційним християнським цінностям.

Приємно відзначити участь у роботі секції  учителів курсу «Основи християнської етики» Тернопільського краю. Оксана Гіджак, учителька основ християнської етики, заступник з НВР Кальненської ЗОШ I-III ст. Козівського району Тернопільської області представила доповідь «Християнські цінності: сучасний суспільний контекст»; Оксана Волошин, учителька основ християнської етики, педагог-організатор Соборненської ЗОШ I-II ст.               ім. В. Гарматія Байковецької ОТГ, зосередила увагу  присутніх на проблемі «Християнські цінності та сучасність»; Світлана Тимошів, учителька основ християнської етики Бучацької ЗОШ ст.№1, методист Бучацького районного комунального методичного кабінету  розкрила тему «Християнські цінності в сучасному світі».

Засідання секції пройшло успішно, виступи викликали зацікавлення  слухачів. У підсумку було відзначено високу теоретичну та практичну значущість представлених доповідей. Велика подяка організаторам, модератору Марії Мартинів та усім учасникам конференції та секції.

ВІРТУАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ КАБІНЕТИ
Нова українська школа
ЗНО
Виховна робота: Сайт, Facebook
Інформаційно-комунікаційні технології
Інклюзивне навчання
Навчально-методичний центр психологічної служби і соціальної роботи
Еколого-природниче спрямування
Новини МОН України

Корисні ресурси
Офіційне інтернет-представництва Президента України
Верховна Рада України
Комітет з питань науки і освіти ВРУ
Урядовий Портал
Міністерство освіти і науки України
Тернопільська обласна рада
Тернопільська обласна державна адміністрація
Управління освіти і науки ТОДА
Інститут модернізації змісту освіти
Український інститут національної пам'яті
Український центр оцінювання якості освіти
Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти