Формування творчої особистості засобами музичного мистецтва на уроках основ християнської етики

Музика…Важко назвати хоч якусь сферу нашого життя, де б хоч якось не використовувалася музика. Вона говорить навіть і без слів.

26 травня 2020року в режимі онлайн у ТОКІППО  відбувся  вебінар «Формування творчої особистості засобами музичного мистецтва на уроках основ християнської етики», організований методистом центру виховної роботи захисту прав дитини та громадянської освіти Лілією Мудрик.

У вебінарі взяло участь 85 педагогів. Серед них були вчителі основ християнської етики області, методисти, які відповідають за викладання предметів духовно-морального спрямування, керівники закладів освіти.

Привітав учасників вебінару Володимир Мисик,заступник директора з науково-педагогічної та виховної роботи ТОКІППО, кандидат історичних наук. У привітальному слові він зазначив, що моральні цінності разом з національно-патріотичним та громадянським вихованням є тим фундаментом формування нової особистості, нового покоління здобувачів освіти, котрі у майбутньому будуть забезпечувати розвиток нашої держави. Заступник директора передав вітання від директора ТОКІППО Олександра Петровського, побажав плідної праці та подякував організаторам заходу.

Про цілющі властивості музичного мистецтва, її користь для душі та формування ціннісних орієнтирів молоді наголосила у своєму виступі  «Розвиток творчого потенціалу як фактор формування ціннісних орієнтацій учнівської молоді» Світозара Хома, в.о.завідувача центру виховної роботи, захисту прав дитини та громадянської освіти, методист ТОКІППО.У своєму виступі п.Світозара зазначила, що на сучасному етапі розвитку українського суспільства особливої актуальності набуває питання створення необхідних умов для самоактуалізації особистості, її творчого світу. Для успішного розвитку творчих особливостей учнів потрібно створити розвивальне середовище.

Лілія Мудрик, методист інституту, представила доповідь «Музика в біблійні часи». Учасники вебінару дізналися про види музичних інструментів, які використовувалися в біблійні часи, про перший спів і батька всіх гуслярів та дударів, про духовну силу музики.

Мабуть жодне інше ім’я не є так тісно пов’язане з музикою біблійних часів, як ім’я Давида. Розкрила тему «Історія написання та духовний зміст псалмів. Музика в часи царя Давида» кандидат філологічних наук, доцент, методист відділу інформаційно-методичної та організаційно-видавничої діяльності ТОКІППО Тетяна Сергуніна. У своєму виступі п. Тетяна зосередила увагу на книзі псалмів (Псалтир), детально проаналізувала групи псалмів, які пов’язані між собою особливостями теми і жанру. Також учасники заходу дізналися, що псалтир або псалтирій – це не тільки книга, але і назва струнного музичного інструменту, під акомпанемент якого співали духовні пісні або псалми. Доповідач заохотила присутніх до вивчення і читання псалмів.

Не менш важливе значення  в процесі духовного і фізичного оздоровлення дітей посідає богослужбовий спів. Для кожного регіону чи конфесії він є свій. З учителем основ християнської етики та інформатики НВК «Великобірківська ЗОШ I-III ст.-гімназія ім. Степана Балея», сестрою Згромадження св. Йосипа Вірою Жук учасники роздумували над темою  «Виховання молоді засобами літургійної музики в закладах освіти». Учитель ознайомила усіх із поняттям «сакральна музика» (григоріанський спів, сучасна поліфонія, органна музика…),з метою літургійного співу. «Біблійний текст пісні йде як мова розуму, як задум Творця переказати це через нас», – відмітила сестра. Приємним подарунком для учасників вебінару  від  сестер Згромадження св. Йосипа, що у Тернополі, було виконання пісні про Марію.

Своїм досвідом роботи поділилася на вебінарі заступник директора з виховної роботи, вчитель музичного мистецтва та основ християнської етики Тернопільської ЗОШ I-III ст. № 25 Тернопільської міської ради Тернопільської області Лілія Атаманчук. Педагог поділилася своїми думками та представила доробки з теми «Формування креативної, творчої особистості через призму музичного мистецтва». «Ознайомлення з кращими зразками музичної творчості служить основою морального виховання естетичних почуттів», – наголосила     п. Лілія. Учасники вебінару здійснили екскурс музикою часів Моцарта, Бетховена, Баха та обговорили етичні та естетичні проблеми через призму музичного мистецтва. Разом із своєю донькою, студенткою 2 курсу факультету мистецтв ТНПУ ім. В.Гнатюка, переможницею багатьох пісенних конкурсів різних рівнів, Елеонорою Атаманчук,  п. Лілія провела майстер-клас, запропонувавши вивчити  та виконати пісню «Слав Його».

Оксана Мочук, методист центру інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій і дистанційної освіти  ТОКІППО, котра і технічно забезпечувала проведення вебінару, поділилася своїми роздумами  «Комп’ютерна музика як новий художній напрям на уроках основ християнської етики». Сьогодні термін «комп’ютерна музика» має два значення. З одного боку, у популярній сфері, – вона нагадує електронну музику із застосуванням комп’ютерної техніки, з другого – в академічній галузі, цей термін вказує на використання формальних алгоритмів у музичній композиції. Методист детально зупинилася  на проблемі переваг використання мультимедійних програм  на уроках для прослуховування музики.

Висловлюємо подяку усім доповідачам та учасникам заходу.

  

ВІРТУАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ КАБІНЕТИ
Нова українська школа
ЗНО
Виховна робота: Сайт, Facebook
Інформаційно-комунікаційні технології
Інклюзивне навчання
Навчально-методичний центр психологічної служби і соціальної роботи
Еколого-природниче спрямування
Новини МОН України

Корисні ресурси
Офіційне інтернет-представництва Президента України
Верховна Рада України
Комітет з питань науки і освіти ВРУ
Урядовий Портал
Міністерство освіти і науки України
Тернопільська обласна рада
Тернопільська обласна державна адміністрація
Управління освіти і науки ТОДА
Інститут модернізації змісту освіти
Український інститут національної пам'яті
Український центр оцінювання якості освіти
Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти