Майстер-клас «Педагогічна майстерність композиторів минулих епох»

15 грудня 2020 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти проведено майстер-клас для вчителів музичного мистецтва та вчителів інтегрованого курсу «Мистецтво» на тему «Педагогічна майстерність композиторів минулих епох». Мета заходу:  ознайомити вчителів музичного мистецтва та інтегрованого курсу «Мистецтво» із мистецькими шедеврами композиторів-ювілярів 2020 року, педагогічною та методичною спадщиною Й.С. Баха, Л.Бетховена, Ф.Шопена, Р.Шумана, П.І.Чайковського, особливостями стилів бароко, віденської класичної школи, романтизму в музичному мистецтві. Захід проведено на платформі онлайн-сервісу Google Meet.

Майстер-клас провели: Наталія Саранчук, методист відділу методики  навчальних предметів та професійного розвитку педагогів Тернопільського ОКІППО та Віктор Кавецький, доцент, виконувач обов”язків завідувача кафедри педагогіки, психології та інклюзивної освіти Тернопільського ОКІППО, кандидат психологічних наук.

Вчителі музичного мистецтва та вчителі інтегрованого курсу «Мистецтво» заслухали виступ Віктора Кавецького «Формування ціннісних орієнтацій особистості в новій соціокультурній реальності засобами українського та світового музичного мистецтва», розглянули писхологічні аспекти творчості та основні складові творчих здібностей педагога.

Наталія Саранчук, методист відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів Тернопільського ОКІППО, ознайомила вчителів з питанням реалізації ефективного навчання шляхом вивчення творчості та педагогічної діяльності композиторів різних епох на уроках музичного мистецтва та  інтегрованого курсу «Мистецтво». Представлення   майстер-класу «Композитори-ювіляри 2020 року. Й.С. Бах, Г.Гендель: унікальність музичного мистецтва епохи бароко. Інтерпретація барокової музики на початку XXI століття» було продемонстровано на цікавих прикладах сучасної інтерпретації барокової музики Йогана Баха та Георга Генделя. Зокрема, учасники заходу ознайомились з неймовірно цікавою виставою сучасного фламандського хореографа Анни Терези де Кеерсмакер («Шість бранденбурзьких концертів» для оркестру Йогана Себастьяна Баха), відмітили оригінальність поєднання танцю модерн та музики бароко, виконаної на музичних інструментах конструкції початку XVIII століття.

У ході проведення майстер-класу «Мистецька та методична значиміть музики Л.Бетховена» учасники з”ясували цікаві факти з життя та педагогічної діяльності Людвіга ван Бетховена: одна з його найталановитіших учениць піаністка Тереза Брунсвік під впливом швейцарського педагога Йогана Песталоцці все життя займалась вихованням та навчанням (і не тільки музикою) дітей молодшого шкільного віку.

Майстер-клас на тему «Фридерік Шопен, Роберт Шуман – ювіляри 2020 року. Неповторність музичного мистецтва епохи романтизму. Вивчення творчості композиторів-романтиків на уроках музичного мистецтва та  інтегрованого курсу «Мистецтво» дав змогу не тільки зануритись у дивовижний світ романтичного стилю, а й побачити та послухати оригінальні та несподівані інтерпретації виконання музики композиторів-романтиків (хореографічна постановка «Шопеніана» (переклад фортепіанних творів Ф.Шопена для симфонічного оркестру композитором Олександром Глазуновим), зближення романтичного стилю з хіп-хопом та брейк-дансом у виконанні танцюристів з Японії (твір для фортепіано «Фантазія-експромт» Ф.Шопена). Фридерік Шопен і Роберт Шуман були блискучими педагогами свого часу, залишили цікаві поради в царині музичної педагогіки та виховання учнів.

У ході майстер-класу «П.І.Чайковський – композитор і педагог. Творчість композитора і Україна» вчителі зауважили, що свої найвідоміші твори Петро Ілліч Чайковський написав саме на Україні (дід композитора родом з України — Петро Чайка). Цікаві сучасні інтерпретації балету «Лускунчик» (вистава про Різдво) підкреслюють, що актуальність музичної та педагогічної спадщини Петра Чайковського має популярність у всьому світі (вистава «Лускунчик» у постановках Берлінської державної опери за участю української артистки балету Яни Саленко, Великого театру Женеви (бельгійський хореограф Єрун Вербрюгген).

На завершення майстер-класу учасники підбили підсумки та виробили рекомендаціі щодо використання педагогічної спадщини та цікавих сучасних інтерпретацій виконання музики композиторів минулого на уроках музичного мистецтва та інтегрованого курсу «Мистецтво».

ВІРТУАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ КАБІНЕТИ
Нова українська школа
ЗНО
Виховна робота: Сайт, Facebook
Інформаційно-комунікаційні технології
Інклюзивне навчання
Навчально-методичний центр психологічної служби і соціальної роботи
Еколого-природниче спрямування
Новини МОН України

Корисні ресурси
Офіційне інтернет-представництва Президента України
Верховна Рада України
Комітет з питань науки і освіти ВРУ
Урядовий Портал
Міністерство освіти і науки України
Тернопільська обласна рада
Тернопільська обласна державна адміністрація
Управління освіти і науки ТОДА
Інститут модернізації змісту освіти
Український інститут національної пам'яті
Український центр оцінювання якості освіти
Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти