Методичні рекомендації щодо відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки

На шлях я вийшла ранньою весною
І тихий спів несмілий заспівала,
А хто стрічався на шляху зо мною,
Того я щирим серденьком вітала….

 Леся Українка

Іван Франко писав у статті про Лесю Українку: «Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте, кайдани порвіте» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої хворої людини». Хворобливу і тендітну Лесю Франко називав «єдиним мужчиною в нашому письменстві». Леся Українка – окраса і гордість української нації, одна з основоположників нової української літератури. Геніальна поетеса і драматург. Талановитий прозаїк і перекладач. Учений-літературознавець і фольклорист-етнограф. Публіцист, педагог, видавець, журналіст, поліглот, громадський  діяч. Патріотка, в серці якої поєдналися мужність, незламна воля, пристрасність переконань, бойовий темперамент, геніальність, вогонь і розум, невичерпна любов і відданість Батьківщині. Обравши зброєю художнє слово, будучи цілеспрямованою натурою в житті і творчості, поетеса стала істинною дочкою Прометея, що до останніх днів свого життя залишалася незламною у служінні своєму народу.

При плануванні виховних заходів щодо відзначення 150-річчя від дня народження видатної поетеси основну увагу слід зосередити на розкритті того нового, що внесла Леся Українка у розвиток вітчизняної естетичної думки, зосередитися на темах, ідеях, образах та жанрах, якими вона збагатила українську літературу. Варто також зупинитися на перекладацькій діяльності письменниці, яка особливо великого значення надавала перекладам кращих творів світової літератури рідною мовою.

Рекомендуємо такі форми роботи: літературний вечір, година та подорож, цикл вечорів поезії, декада, місячник вшанування творчості письменниці, тематичний огляд.

З метою збагачення  духовного світу учнів, спонукання замислитися над людськими цінностями та своїм життям пропонуємо провести літературний вечір «Лісова пісня – шедевр Лесі Українки».

Цикл вечорів поезії на такі теми:

  1. Пейзажна лірика («Образи-картини в пейзажній ліриці Лесі Українки», «Поетичний світ природи у віршах Лесі Українки», «Краса рідної природи в ліричних творах Лесі Українки».)
  2. Інтимна лірика («Все, все покинуть, до тебе полинуть», «Леся Українка і Сергій Мержинський», «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами»).
  3. Громадянсько-політична лірика Лесі Українки («Роль поета й поезії в житті й суспільстві», «Мотиви визвольної боротьби в поезіях Лесі Українки»).

Доцільно спланувати спільну роботу з громадськістю, культурно-освітніми закладами, науковцями, бібліотекою. Ефективним в цьому контексті буде проведення диспуту «Леся Українка в колі українських поетів» (взаємозв’язок творчості поетеси з Михайлом Грушевським, Михайлом Драгомановим, Миколою Лисенком, Іваном Франком, Павлом Грабовським, Олександром Олесем), інтернет-конференцію «Образ Лесі Українки в художній літературі», вікторину «Леся Українка».

У співпраці з бібліотекою можна запланувати проведення книжкової виставки (віртуальної виставки), відкритий перегляд літератури, організувати роботу літературно-мистецьких клубів.

Рекомендуємо адреси сайтів, на яких можна знайти відомості про життєвий і творчий шлях Лесі Українки:

https://paniua.blogspot.com/2021/02/lesya-ukrainka-pro-shcho-ne-pishut-u-pidruchnikah.html?fbclid=IwAR3zt8W37ROVG86Eal0m665twm3YN4Zyhjfl-VPHNi7-vCODbqFuddkBfZY; uk.wikipedia.org/wiki/; www.l-ukrainka.name/uk; www.abc-people.com/data/lesya-u/bio1; www.ukrlit.vn.ua/biography/ukrainka; www.ukrtvory.com.ua/ukrai; www.biblos.org.ua/av/LesaUkrainka; www.referaty.com.ua/ukr/details; www.myslenedrevo.com.ua/studies/lesja.

ВІРТУАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ КАБІНЕТИ
Нова українська школа
ЗНО
Виховна робота: Сайт, Facebook
Інформаційно-комунікаційні технології
Інклюзивне навчання
Навчально-методичний центр психологічної служби і соціальної роботи
Еколого-природниче спрямування
Новини МОН України

Корисні ресурси
Офіційне інтернет-представництва Президента України
Верховна Рада України
Комітет з питань науки і освіти ВРУ
Урядовий Портал
Міністерство освіти і науки України
Тернопільська обласна рада
Тернопільська обласна державна адміністрація
Управління освіти і науки ТОДА
Інститут модернізації змісту освіти
Український інститут національної пам'яті
Український центр оцінювання якості освіти
Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти