logo

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КОМУНАЛЬНИЙІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

20 листопада прийнято Тре́тій Універса́л Украї́нської Центра́льної Ра́ди

20 листопада прийнято Тре́тій Універса́л Украї́нської Центра́льної Ра́ди

Тре́тій Універса́л Украї́нської Центра́льної Ра́ди – державно-правовий акт, що проголошував Українську Народну Республіку, який був прийнятий 20 листопада 1917 року в Києві. Основною причиною ухвалення Українською Центральною Радою III-го Універсалу став жовтневий переворот у Петрограді, коли до влади прийшли більшовики і утворили свій уряд – Раду Народних Комісарів.

Вперше ідею проголошення Української Народної Республіки висунув Михайло Грушевський у вступній промові у день відкриття З'їзду поневолених народів Росії. Україна вже відійшла від Російської республіки, зберігаючи з нею лише формальний федеративний зв'язок, і завдання полягало лише в тому, щоб юридично оформити цей факт.

20 листопада М. Грушевський відкрив урочисте засідання Української Центральної Ради і після вступного слова був зачитаний текст Універсалу:

  • Заявлялося, що Україна не відокремлюється від Росії, але вся влада в Україні відтепер належить лише Центральній Раді та Генеральному Секретаріату.
  • Україна стаєУкраїнською Народною Республікою.
  • До її території належать землі (губернії), населені здебільшогоукраїнцями: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія  (без Криму). Остаточно питання про приєднання до України Курщини, Холмщини, Воронежчини та інших суміжних з Україною територій з переважно українським населенням мало вирішуватися шляхом переговорів.
  • В Україні проголошувався 8-годинний робочий день.
  • Запроваджувався державний контроль над виробництвом.
  • Україна виступає за негайне укладення миру міжвоюючими сторонами.
  • Скасовуваласясмертна кара й оголошувалася амністія.
  • В Україні повинен бути створений дійснонезалежний суд.
  • Україна визнає національно-персональну автономію длянаціональних меншин.
  • На27 грудня (9 січня за новим стилем) призначалися вибори до Всеукраїнських Установчих Зборів, які планувалося скликати 9 січня (22 січня за новим стилем) 1918року.

Після оголошення тексту після невеликої перерви на пропозицію фракції українських есерів III Універсал поставлено на поіменне голосування в Центральній Раді. Це відбулося вперше. З 50 членів Малої Ради (Комітет Центральної Ради) у залі були присутні 47, з них проголосували "за" – 42 і лише 5 утрималися.

З проголошенням у грудні 1917 року радянської влади у Харкові і початком наступу військ Раднаркому на Київ більшість українського    політикуму схилялася до необхідності самостійного державотворення. 17 грудня 1917 р. почався збройний опір Української Народної Республіки проти російсько-більшовицької агресії;

У 2017 році на державному рівні в Україні відзначався ювілей – 100 років з дня проголошення Української Народної Республіки III Універсалом Української Центральної Ради .

Останні новини