Методичний супровід проведення Всеукраїнського профілактичного заходу «Урок»

На виконання листа Міністерства соціальної політики України від 19.08.2016 року № 12182/0/14-16/57 «Про організацію та проведення Всеукраїнського профілактичного заходу «Урок», ст. 53 Конституції України та Закону України «Про загальну середню освіту», з метою надання дітям з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, адресної допомоги в підготовці до нового навчального року та осінньо-зимового сезону; виявлення дітей шкільного віку, не охоплених навчанням на початок навчального року, усунення причин та умов даного явища; соціального захисту дітей, запобігання їх бездоглядності, безпритульності та негативним проявам у дитячому середовищі в освітніх закладах області проводиться профілактичний захід «Урок».

Основною метою проведення таких цільових рейдів – є перевірка умов утримання та виховання дітей у  сім’ях, які опинились в складних життєвих обставинах, а також виявлення дітей, які без поважних причин не приступили до занять з початку навчального року, вжиття заходів для повернення їх до навчання, усунення причин і умов, внаслідок яких діти не були охоплені навчанням, притягнення батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків до адміністративної відповідальності.

Кожний навчальний заклад має сам визначити систему превентивного виховання, яка спрямована на формування відповідного виховного простору з потужним виховним впливом на особистість, що сприятиме формуванню її ціннісних орієнтацій та духовних пріоритетів. У першу чергу, виховний простір має бути позбавлений недружнього інформаційного впливу на дитяче та підліткове середовище.

Виходячи із вищезазначеного, велика відповідальність лежить на класному керівникові. Рекомендуємо на батьківських зборах провести профілактично-роз’яснювальну роботу щодо належного виконання батьківських обов’язків, попередити про правову відповідальність, згідно чинного законодавства, наголосити про обов’язкове відвідування уроків, що ухилення батьків або осіб, що їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх осіб, згідно зі ст.184 Кодексу України про адміністративні порушення, тягне за собою відповідне покарання. На батьківські збори запрошувати працівників служб у справах дітей, інспекторів поліції.

Педагогам слід особливу увагу привернути дітям шкільного віку, які переміщені із тимчасово окупованих територій або районів проведення антитерористичної операції, залучати їх до участі у різноманітних навчально-виховних програмах, проектах, шкільній, позашкільній та позаурочній громадській діяльності, гуртках, факультативах, творчих колективах, спортивних секціях.

Радимо провести розширені засідання шкільної ради профілактики правопорушень за участю представників батьківської громадськості, учнівського самоврядування, державних і громадських організацій, на яких розглянути питання: про хід Всеукраїнського рейду “Урок”; про охоплення освітою дітей шкільного віку; про зайнятість у позаурочний час учнів, що потребують особливого педагогічного контролю та дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах; про профілактичну роботу з учнями, які постійно запізнюються на уроки, не відвідують занять без поважних причин; про підсумки проведення Всеукраїнського рейду “Урок; про звіти керівників шкільних гуртків щодо роботи з учнями девіантної поведінки та учнів, що опинилися в складних життєвих умовах.

Рейд „Урок” продовжуватиметься протягом вересня – жовтня поточного року, а заходи щодо охоплення всіх дітей навчанням, як цього вимагає чинне законодавство, триватимуть протягом усього навчального року.

Увесь комплекс превентивних заходів повинен здійснюватись систематично з урахуванням вікових, індивідуально-психологічних особливостей учнів, у взаємозв’язку «вчителі – батьки – діти – соціальне середовище».

При проведенні превентивних заходів радимо використати методичні рекомендації щодо взаємодії педагогічних працівників у навчальних закладах та взаємодії з іншими органами і службами щодо захисту прав дітей (Лист МОН України від 28.10.14р. № 1/9-557).

ВІРТУАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ КАБІНЕТИ
Нова українська школа
ЗНО
Виховна робота: Сайт, Facebook
Інформаційно-комунікаційні технології
Інклюзивне навчання
Навчально-методичний центр психологічної служби і соціальної роботи
Еколого-природниче спрямування
Новини МОН України

Корисні ресурси
Офіційне інтернет-представництва Президента України
Верховна Рада України
Комітет з питань науки і освіти ВРУ
Урядовий Портал
Міністерство освіти і науки України
Тернопільська обласна рада
Тернопільська обласна державна адміністрація
Управління освіти і науки ТОДА
Інститут модернізації змісту освіти
Український інститут національної пам'яті
Український центр оцінювання якості освіти
Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти