logo

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КОМУНАЛЬНИЙІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

8 і 9 травня Україна відзначала День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. В Українському інституті національної пам'яті наголосили, що цього року Україна відзначає 8–9 травня в умовах повномасштабної військової агресії росії, яка посягає на нашу незалежність і територіальну цілісність, а також загрожує миру у всій Європі. "Для українців протистояння російській агресії – це боротьба за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій агресивного сусіда, який заради досягнення мети не гребує ані воєнними злочинами, ані злочинами проти людства. У 1939–1945 роках ворогом були нацисти, а сьогодні це рашисти – російська версія імперського націоналізму та фашизму. Тому традиційне гасло цих пам’ятних днів «Пам’ятаємо – перемагаємо!» цього року на державному рівні дещо видозмінене і звучить так: «Перемогли нацистів – переможемо і рашистів!»", - йдеться в повідомленні УІНП.

З огляду на те, що росія системно перекручує та маніпулює моральним спадком учасників Другої світової війни, і ці дії набувають особливого розмаху до 9 травня, Верховна Рада ухвалила постанову про Заяву Верховної Ради України "З нагоди 77-ї річниці перемоги над нацизмом та про неприпустимість присвоєння Російською Федерацією перемоги над нацизмом". 3 травня відбулося засідання Верховної ради. Депутати прийняли закон про перенесення пам’ятної дати Дня перемоги з 9 на 8 травня. Тепер цей день буде офіційним вихідним та називатиметься Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. “”За” проголосували 290 народних депутатів. Закон набув чинності з дня його публікації. У пункті 1 частини першої статті 2 слова «Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги» замінено словами «Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні».

            День Перемо́ги (рос. День Победы) — державне свято СРСР, а пізніше деяких країн, що були окуповані колишнім СРСР. У СРСР відзначалось щорічно 9 травня з формулюванням: на згадку про переможне завершення «Великої вітчизняної війни радянського народу проти німецько-фашистських загарбників». Встановлене указом президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1945 року  як день «всенародного торжества». Адже 7 травня о 2:41 ночі в Реймсі, був підписаний акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. Від імені союзників акт про капітуляцію підписали генерал Вальтер Беделл Сміт, генерал І. Суслопаров (як свідок від СРСР) і генерал Франсуа Севез (від Франції). Від Німеччини його підписали адмірал Ганс-Георг фон Фрідебург і генерал Йодль. А 8 травня о 22:43 за центральноєвропейським часом (9 травня о 0:43 за московським часом) генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель, а також представники німецьких ВМС, що мали відповідні повноваження від Деніца, на вимогу Сталіна повторно підписали Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини, що ознаменувало закінчення Німецько-радянської війни.

Проте прийнявши капітуляцію, Радянський Союз не підписав мир з Німеччиною, тобто залишався в стані війни з Німеччиною до 21 січня 1955 року, коли прийнято Президією Верховної Ради СРСР відповідне рішення. Проте, під власне Великою Вітчизняною війною розуміють лише частину війни з Німеччиною до 8 травня 1945 року включно (з прийняттям капітуляції Німеччини у війні в радянській зоні окупації в передмісті Берліна Карлсхорсті за московським часом). 1948 року, враховуючи наслідки війни, зокрема наявність на той момент величезної кількості інвалідів, свято було скасоване та відновлене 1965 року зі статусом державного свята й неробочого дня. Від того часу супроводжувалося урочистостями: військовими парадами Радянської армії та демонстрацією на Красній площі в Москві. Також відзначалося у деяких країнах Варшавського договору. Від 1991 року, після розвалу СРСР, відзначається на державному рівні в низці пострадянських країн – росії, білорусі, Казахстані тощо. Дата ця не відзначається у країнах Балтії – Литві, Латвії, Естонії.   

В Україні цей день Перемоги офіційно не відзначається з 2016 року. Замість нього було запроваджене державне свято День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Адже 2004 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 8 та 9 травня Днями пам'яті та примирення.

Останні новини