logo

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КОМУНАЛЬНИЙІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

«Крути – це героїзм без віку»

«Крути – це героїзм без віку»

Бій під Крутами належить до однієї з найтрагічніших сторінок нашої історії. Під Крутами загинув цілий студентський Курінь – триста студентів – цвіт української молоді, цвіт української нації. Трагедією було те, що під Крути пішли лише триста і лише молодь…

Гімназисти і студенти. Найстаршому - 21 рік. А наймолодшим – 14-16. Вони пішли, щоб затримати ворога, який був майже під Золотими Воротами Києва… І полягли… Вони принесли в жертву Батьківщині своє молоде життя. Ця найтрагічніша сторінка стала нашою гордістю

Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну у бою, що відбувся  біля залізничної станції Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Бій, який став важливою частиною української історичної пам'яті і який тривав 10 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 500—600 вояків. Бій тривав до сьомої вечора, тобто до темряви, упродовж 10 годин. Командир студентської сотні сотник Омельченко постійно залишався при сотні, поки не був тяжко поранений і віднесений до лазарету. Він помер дорогою до Києва. Українці відбили кілька атак.

Неспростовні і беззаперечні факти свідчать, що в бою під Крутами оборонці української державності завдали агресорам нищівного удару і отримали переконливу військову перемогу над ворогом. Адже наказ командування було виконано, наступ ворога зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости, щоб зупинити його просування. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Своїм самовідданим опором захисники Крут зупинили похід агресора, який мусів спершу зализати свої рани, підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після всього цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Саме ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність. День української перемоги у бою під Крутами є законною гордістю всього українства і, зокрема, нас з вами – громадян незалежної України. Покоління крутянців стояло в обороні рідного краю і кличе сьогодні стати на захист держави від того ж московського агресора.

Матві́й Андрі́йович Данилю́к з с. Ватин Волинскої області – останній ветеран Армії УНР, що брав участь у бою під Крутами в складі Київської Юнацької Школи ім. Богдана Хмельницького, в котрій навчався юнкером. Матвій Данилюк - єдиний учасник бою під Крутами, що дочекався незалежності України, прожив найдовше та помер 1994 року на 103 році свого життя. Проживав із дружиною Мариною, яка померла на 101-му році життя. Мав трьох синів, усі воювали у Другу світову, а правнук Матвія Данилюка – Володимир Іщук – український вояк, доброволець, рядовий роти патрульної служби міліції особливого призначення "Світязь", учасник російсько-української війни на сході України, на жаль, загинув в боях під Іловайськом 26 серпня 2014 р.

Повага і шана до тих , хто віддав своє життя за волю України!

Рекомендуємо у закладах освіти області до цієї пам’ятної дати організувати круглі столи, диспути, виставки літератури, перегляд фільмів з подальшим обговоренням, написання есе «Крути – героїзм без віку».

Інформуємо, що у читальному залі науково-педагогічної бібліотеки ТОКІППО організовано виставку "КРУТИ.ПАМ'ЯТАЙ ЇХ ПОДВИГ", присвячену трагічним подіям, що відбулися під Крутами в  січні  1918 року

 

«Герої Крут»|
Рекомендаційний бібліографічний
список літератури

  • Васильєва А. Є. "Герої Крут: ніхто не забутий": виховна година, 6-й кл. Виховна робота в школі. 2019. № 12. Вкладка. № 42. С. 18-1—18-3.
  • Губенко Л. В. Крути: трагедія і подвиг. Виховна робота в школі. 2018. № 12. Вкладка. № 30. С. 16-17—16-18.
  • Гусак Л. Послання нащадкам: Онлайн-квест: [Послання героїв Крут до українців]. Історія України. 2021. № 7/8. С. 40-47.
  • Гут А. "От де, люди, наша слава, слава України" (До Дня пам'яті борців за волю України, які полягли під Крутами в січні 1918р.). Виховна робота вшколі. 2017. № 12. С. 24-27.
  • Демиденко В. "Бій під Крутами": Сценарій виховного заходу. Українська мова і література в школах України. 2021. № 1. С. 51-59.
  • Панькова Н. Аскольдова могила: Виховний захід в 11-му класі. До 98-ї річниці пам'яті подвигу героїв Крут за мотивами героїчної поеми Миколи Куця. Українська мова та література. 2017. № 23/24. С. 32-43.
  • Тихолоз С. Крути. Героям Євромайдану. Знову сурми грають. Українська мова і література в школах України. 2021. № 1. С. 62-63.
  • Шелест Л. І. Герої Крут — для нащадків взірець: Урок мужності. Класному керівнику. Усе для роботи. 2017. № 12. С. 6-9.
Останні новини